Minsk Devlet Dil Üniversitesi

 Belarus Eğitim
 Belarus Eğitim   Belarus Eğitim


Minsk Devlet Dil Bilimleri Üniversitesi ( İnyaz)

Başkent Minsk’te bulunan Devlet Dil Bilimleri Üniversitesi, 1948’te kurulmuştur, "yabancı diller üniversitesi" olarak adlandırılan üniversite , ‘İNYAZ’ olarak bilinmektedir. Üniversitenin 7 fakültesi, 40 kürsüsü ve 5000 civarında öğrencisi bulunmaktadır. Belarusta’ki en çok yabancı öğrencinin bulunduğu üniversite olarak bilinen bu üniversite, dilbilimleri alanında uzmanlaşmış ve uluslar arası bir üne kavuşmuştur. Sovyetler Birliğinin dağılması sonrasında Belarus’taki ilk Türk öğrencileri kabul eden Minsk Devlet Dil Üniversitesi,2000 li yıllarda Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği bir üniversite olmuştur. Dünyanın dört bir yanından her yıl binlerce öğrenciyi kabul eden üniversitedeki ana fakültelerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İngilizce Fakültesi
  • Almanca Fakültesi
  • Fransızca Fakültesi
  • İspanyolca Fakültesi
  • Mütercimlik Fakültesi
  • Rus dili ve Edebiyatı Fakültesi
  • Uluslar arası ilişkiler Fakültesi

Üniversite 2 ana binadan oluşmakta ve merkezi bölgede yer almaktadır. Üniversiteye metro, tramvay ve otobüsle ulaşım sağlanmaktadır. Üniversitenin öğrenci yurdu, 15 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Türk öğrenciler tarafından en çok bilinen ve tercih edilen bu üniversitede okuyan ve mezun olan bir (yabancı öğrenci) öğrenci, Rusçanın yanında birçok dil öğrenme imkanına sahiptir. Ayrıca bu üniversitede Türkçe kürsüsü bulunmakta ve Belaruslu öğrencilere Türk öğretmenler tarafında Türkçe öğretilmektedir.

Üniversitede lisans,yüksek lisan,doktora eğitiminin yanında yılın 12 ayında sürekli devam eden kısa ve uzun vadeli ‘Rusça Kurs’lar düzenlenmektedir. Bu bağlamda Belarustaki en profesyonel üniversitedir. Üniversitede seviyelere göre grup oluşturulmakta ve uluslar arası öğrencilerden oluşan 10 - 15 kişilik sınıflarda eğitim yapılmaktadır.

Üniversiteden mezun olan Türk Öğrenciler ülkemizde, başta tercümanlık, rehberlik, öğretmenlik yapabilmekte, uluslararası faaliyetteki tüm kamu ve özel sektörde çalışabilmektedirler.

Minsk Devlet Dil Üniversitesi (İNYAZ) internet adresi : www.mslu.by

Öğrenci Yurtları  : Belarus Devlet Dil Üniversitesinin   yabancı öğrenciler için üniversiteye tramvay ve otobüsle 10 dakikalık bir uzaklıktadır.Yurt; blok sistemli olup, her blokta 2 odanın kullandığı banyo ve tuvalet vardır. Koridor sonlarında ortak kullanılan mutfaklar mevcuttur.Ayrıca yurdun girişinde öğrenciler için küçük bir kafeterya bulunmaktadır.